Днес ще си говорим по една много интересна тема и всъщност основополагаща в храненето. Какво са калориите и защо толкова много хора се занимават с тях и броенето им? Калорията е мерна единица за енергия. Или още по-научно казано „количеството енергия, която е нужна, за да се повиши температурата на 1 грам вода с 1 градус“. При храната тази информация се измерва в килокалории (kcal) и показва колко енергия ще получи тялото при консумацията на определена храна.
Калориите обаче не са всичко – всяка храна съдържа и различни хранителни вещества и макронутриенти. Те са 3 вида – белтъчини (протеини), въглехидрати и мазнини. Тези 3 макронутриента съдържа различно количество калории:
1 г протеин = 4 kcal
1 г въглехидрат = 4 kcal
1 г мазнини = 9 kcal
Имайте предвид обаче, че информацията, която имаме за храната – от техните опаковки или от интернет, не винаги е напълно точна. Често сметките биват закръглени или неточни, така че не можем да се доверим напълно на етикетите.
Всяка храна е съставена и от трите макронутриента, но почти винаги един от тях преобладава – месото има преобладаващи протеини, оризът въглехидрати, а ядките и авокадото например – мазнини.
Нека не забравяме обаче, че не всички калории са еднакви и тялото ги усвоява по различен начин. Тялото разгражда макронутриентите с помощта на ензими. Белтъчините се разграждат до аминокиселини, въглехидратите до глюкоза и захари -> бързи източници на енергия, а мазнини до мастни киселини, които са гориво или запаси за тялото.
Ще спомена и един друг термин наречен „празни“ калории. Това са храни, които набавят енергия и макронутриенти (тоест са калорични), но пък нямат никаква стойност като мИкронутриенти (витамини, минерали и т.н.) – тоест тялото не извлича нищо полезно от тях. Такива храни са преработените и така нареченият junk food – представи си McDonalds с пържени картофки.
ОЩЕ ФАКТИ
За да се качи 1кг, трябва да имаме около 7000 kcal в излишък – например за седмична база, общо да сме приели 7000 kcal, които не сме изразходили.
Имайте предвид, че всеки човек има индивидуален минимум калории, които тялото му изразходва, ако цял ден е в покой, но от там нататък следват всички физически и ПСИХИЧЕСКИ активности, които също хабят калории. Добавя се и стрес, възпалителни процеси и всякакви евентуални заболявания, които биха попречили на тялото да преработва храната.
От друга страна храната предизвиква отговор в тялото. Ако ядем 1000 kcal от преработена храна, е напълно възможно да отслабваме, но тялото ще страда и ще си докараме други проблеми – липса на енергия, проблеми с кожата и т.н.
Стига толкова наука и нека си поговорим защо толкова хора броят калории и нужно ли е това?
Броенето на калории е една от основните задачи на хората, които се занимават ПРОФЕСИОНАЛНО със спорта bodybuilding и участват в състезания – те работят това да извайват тялото си и калориите са инструментът, с който го правят. От друга страна ние, като хора, които просто се стремим да се храним здравословно или балансирано, както обичам да го наричам, нямаме постоянната нужда от това обсебване.
Моето лично мнение е, че е важно човек да е запознат с цялата наука за калориите и да има представа най-малко за макронутриентите, стойността на някои храни, но смятам, че е затормозяващо да се занимаваш с това постоянно да броиш, записваш и да трябва да „не ядеш повече“, защото си достигнал „лимита на калориите“. Като човек, теглил дори малинки, за да запише колко грама съм изяла, смея да твърдя, че по-затормозяващо нещо не съм правила. Вярвам, че човек може сам да усети коя храна му влиея добре, с какво количество се чувства добре в кожата си, поддържа или качва/сваля килограми и може интуитивно да го спазва. Има дни с повече храна, има дни с по-малко – знаете как не всеки ден се будим еднакво гладни или пък отпочинали. Подкрепям напълно идеята за интуитивното хранене.
Каква е вашата връзка с калориите и броите ли ги?
Във видеото може да чуете подробно всичко, което трябва да знаем за калориите и макронутриентите: