❓НАКИСВАНЕ? Защо? Накисването помага за премахването на фитатите от храните. Всички семена, зърнени, бобови и изобщо растителни храни имат „защитна система“ и анти-нутриенти, които включват фитинова киселина, лектини и други ензимни инхибитори, които предпазват семената от вредители и предварително покълване.
Ако не приготвяме правилно тези храни, приемаме и тези анти-нутриенти. Например фитиновата киселина се свързва с фосфор, калций, магнезий, мед, желязо и цинк и пречи за тяхната абсорбация, следвателно води до дефицити на минерали, пропускливи черва и т.н.
Фитиновата киселина също така играе ролята на ензимен инхибитор (забавя действието) и блокира производството на амилаза, трипсин, пепсин и т.н., които са необходими за правилното храносмилане и абсорбация на нишесте и протеини. Това води до стрес за панкреаса и размножаване на бактерии.
➱ Това са само част от действията на тези анти-нутриенти и нашите предци са открили перфектен начин да се справят с тях – накисване, измиване и покълване!
➱ Това са всички зърнени храни (глутенови и безглутенови), бобови, ядки и семена.
➱ Прекаляването с консумацията на ненакиснати, непокълнали или неферментирали храни може да доведе до дефицити на минерали, проблеми с храносмилателната система, различни алергии, хормонални проблеми и т.н.
Между другото както се досещате .. брашната всъщност съдържат същите тези анти-нутриенти, тъй като те буквално са просто смлени зърна.
❗️Неслучайно постоянно чуваме колко полезени са ферментиралите храни, покълналите семена (кълнове и поници), хляб с квас и активирани брашна и смеси.