Преди време приготвих безглутеновите хлебчета, които са с основна съставка хуск и които са много вкусни, но пък с фибрите от хуска не бива да се прекалява. Днес ви показвам малки хлебчета или мъфинчета, които отново са с бадемово брашно, но пък са без хуск. Много са вкусни и са супер подходящи за закуска. В рецептата ви давам пропорции за 2 хлебчета, но може и да ги увеличите.
Планирах те да са наречени английски мъфини, но всъщност нямат общо. Английски мъфин е “малък, кръгъл, плосък хляб с мая, който обикновено се нарязва хоризонтално, препечен и намазан с масло” според Wikipedia. В крайна сметка ги кръстих безглутенови мъфинови хлебчета, защото ги изпекох в такива формички. Лесно обаче могат и да се изпекат и като плоски филийки във форма за хляб.
На снимката ги виждате със сладко от горски плодове (100% плодове, без захар), но са прекрасни и в солен вариант. Опитах ги и такива – с авокадо, кълнове и изобщо всякакви любими неща.
Днес мислех да си говорим точно за брашната и безлутеновото хранене. Но не за да казвам кое е правилно или грешно, а просто да обобщим какво е глутенът всъщност.
Какво е глутен?
Глутенът е комбинация от протеини (глиадин и глутенин), които се съдържат в пшеницата. Някои протеини могат да предизвикват алергични реакции (както казеинът в млякото, яйцата, соята и т.н. – не случайно всички те са “алергени”). Благодарение на глутена, хлябът има еластичност и не се разпада (както често при безглутеновите брашна). Тоест глутеновите връзки са свързващата частица. Глутеновата непоносимост (цьолиакия) е автоимунно заболяване, което най-често е наследствено. Може да се развие както в детска възраст, така и по-късно.
Трябва ли да го избягваме?
Всъщност няма никаква причина глутенът да се избягва, освен ако нямате доказана непоносимост, алергия или друго заболяване, което да се благоприятства при изключването му. Както при всичко, и за глутена може да откриете много различни проучвания – някои показват, че намаляването му е добре за организма, други не намират връзка. Най-добрият вариант е да се наблюдавате – ако виждате реакция в тялото си като подуване, газове, проблеми с кожата и други по-сериозни реакции и сте сигурни, че това е от глутена (защото често е комбинация от много фактори), то тогава може да го намалите.
Някои добри практики:
- подхождане с внимание към всички храни, които са алергени – глутен, млечни, яйца например – тоест да се консумират без притеснение, но не абсолютно всеки ден и да се ротират
- хляб с квас! и ферментиране на храните
- цялостна грижа за тялото и ума :))
Как се приготвят безглутенови мъфинови хлебчета и какво е нужно?
-> Кокосово и бадемово брашно + яйца.
– 16 – 20 МАЙ | ЗАКУСКИ –
Източници: