Първите пет дни от Healthylicious Challenge неслучайно са за десерти. Те са най-голямата ми страст и въпреки че всеки ден приготвям и други храни, има някаква магия в това да снимам, декорирам и правя десерти. Чувствам го като истинско изкуство и някак още по-вълнуващо да създадеш здравословна и пълноценна алтернатива на любимото на много хора сладко. Днес ще ви покажа тези НЕВЕРОЯТНО вкусни халва барчета. Честно, не мога да спра да ги ям.
Освен за тази рецепта обаче, ще си поговорим и малко за нейните основни съставки, които са именно орехите и слънчогледовият тахан. Първата мисъл, която изниква при повечето хора, главно момичета, е че това са мазнини = мазнините са страшни = от мазнините напълняваме = не трябва да ядем мазнини.
Един от големите страхове от мазнините идва точно от факта, че те са по-калорични. Тоест в 1 грам мазнини има повече калории, отколкото в един грам протеин. Тук може да прочетете повече за калориите.
Какво се случва като липсват мазнини?
Мазнините всъщност имат много важна и основна функция в тялото – те предпазват вътрешните органи, помагат за синтеза на хормони, имат градивна фунция, помагат за поддържане на телесната температура и т.н. Тук вече изниква ли ви в съзнанието как всеки, който мине на диета и започне да отслабва и рязко да сваля мазнини, започва да изпитва студ по-често? Краката и ръцете са винаги студени и цялостно на човек му е много по-хладно?
Още един пример, който вълнува много момичета – след като храната е дълго ограничавана и сме свалили много килограми (не го наричам директно анорексия, но разбирате идеята на рязко сваляне на килограми и обсебване от храната или по-скоро липсата й), когато започнем да се храним и възстановяваме, то най-често първо трупаме килограми в областта на корема. Много момичета се притесняват от това и правят крачка назад, защото хем искат да се оправят и да ядат повече, хем умират от страх да качат килограми точно там. Защо обаче това се случва?
Какво си мисли тялото и защо трупаме мазнини?
Защото тялото не знае дали отново няма да му “отнемем” храната и дали пак няма да дойде този период на глад, следователно започва да се подсигурява и първо иска да “спаси” жизненоважните органи. Както се досещате, те се намират в коремната област. Съответно тялото създава “щит” около тях или иначе казано ги обгражда с малко повече мазнина, за да е сигурно, че ще оцелеят и няма да се наложи да ги “изключи”. Да, точно така – тялото “изключва” процеси и органи, когато се смята за застрашено. Вече досещате ли се защо цикълът е едно от първите неща, които изчезват? … защото тялото не смята, че в този момент на глад и недостиг, е време да се възпроизвежда.
Мазнините са важни, защото помагат и на мастноразтворимите витамини A, D, E и K да се усвоят. Те се съдържат в много зеленчуци и например е много по-добре да консумираме броколи с мазнина -> тоест бланширани / сготвени и след това задушени с малко масло, за да може да усвоим правилно всички им витамини и минерали.
Какви са видовете мазнини?
Има два вида мазнини: наситени (твърдо състояние) и ненаситени (течно състояние) мастни киселини. Разликата е в двойните връзки. Наситените се съдържат главно в животинските продукти като мас, масло, месо, яйца и в някои растителни като кокосовото масло. Ненасителните се разделят на още два вида – мононенаситени и полиненаситени. Мононенаситените се откриват в зехтина, авокадото, ядките и т.н.
Полиненаситените съдържат омега-3 и омега-6 мастни киселини, които са незаменими и не се синтезират в тялото. Чували сте колко са важни, нали? Участват в изграждането на клетките. Те се намират в рибите (сьомга, здравей!), растителните масла като слънчогледово, царевично и т.н. Омега-6 са главно в растителните масла, а омега-3 в мазните морски храни, орехи, ленено семе, чия и т.н.
Днес няма да навлизам в подробности, но в Healthylicious Challenge ще говорим и за видовете мазнини, които са подходящи за готвене и т.н, за добрите източници на мазнини и още полезни факти и информация!
Важно е да избягваме трансмазнини и хидрогенирани мазнини и да наблегнем на истинските, непреработени източници като….
БЪЛГАРСКИ ПРОДУКТИ С ПОЛЕЗНИ МАЗНИНИ?
ОРЕХИ! Сигурна съм, че сте виждали онази картинка, която показва как много продукти изглеждат като органа, за който са полезни. Орехите приличат на мозък и това не е случайно. Мазнините в тях помагат за мозъчните клетки и за паметта. Освен това растат в България, което им дава огромен плюс! Те са местна храна. Тук може да прочетете защо е важно да се храним сезонно и локално.
СЛЪНЧОГЛЕД! Още една храна, която расте в България и отглеждаме в големи количества. Може да не сме фенове на слънчогледовото олио, което спада към рафинираните мазнини, но пък слънчогледовият тахан е прекрасен. Той е буквално 100% смлени семена от слънчоглед. Не му бях голям фен, но отскоро съм луда по него и го добавям към всичко. Освен това е супер бюджетен като сусамовия. Той съдържа магнезий, калции и други минерали като селен. Има и желязо, което го прави чудесен растителен източник.
Изобщо тези две съставки правят чудеса. Третият компонент от тази рецепта е МЕД. Вече разбрахте, че разчитам на български продукти този път, а всички знаем ползите от меда, нали?
– 1 – 5 май | десерти –
Време да преминем и към невероятно вкусните халва барчета с тези любими български съставки! Не очаквах да ми харесат чак толкова, че постоянно да ходя към фризера и да си вадя. Хубавото при тях е, че се държат във фризер и могат да издържат мноого дълго. А, когато ви се хапва, просто вадите и отхапвате, няма нужда да ги чакате да се разтопят.