Балансът на кръвната захар е фундаментален за оптимално здраве и хормонален баланс.
Темата за кръвната захар ми е една от нааай-любимите – може би защото здравословното хранене при мен започна точно със захарта по един или друг начин.
От кръвната захар зависят…
🔸 произодство и баланс на енергия
🔸 хормонален баланс (храносмислане, стрес, сексуални функции)
🔸 когнитивни функции, настроение, памет и т.н.
Кръвна захар = глюкоза. Един от основните източници на енергия (заедно с протеини и мазнини), превръща се в AТФ или иначе казано ЕНЕРГИЯ!
В клетките ни постоянно има малко количество глюкоза и когато тя излезе извън допустимия диапазон, мозъкът ни стимулира производството на хормони.
🔸 ГЛИКОКЕН – глюкозата, която е в повече, отколкото е необходимо на тялото, се съхранява като гликоген в черния дроб и мускулите.
Когато тялото има нужда отново от глюкоза, може да преобразува гликогена много бързо и ефективно.
В черния дроб може да се съхранява около 100 г (400 kcal) гликоген, а в мукулите около 400 г (но концентрацията в черния дроб е много по-голяма).
След като депата за гликоген са запълнени, глюкозата се съхранява като триглицериди в мастната тъкан.
Органите, които контролират кръвната захар са: панкреас, надбъбречни жлези, мастна тъкан, черен дроб и скелетни мускули.
🔸 Панкреасът произвежда инсулин, който ни помага да намалим глюкозата в кръвта (или иначе казано я складира като гликоген). Това се случва в черния дроб.
Другият хормон, произвеждан от панкреаса, е глюкагон – той прави обратното – освобождава складираната енергия.
🔸 Ролята на надбъбречните жлези е, че отделят хормоните адреналин и кортизол (най-често когато кръвната захар е твърде ниска, тогава се включва защитният механизъм на тялото).
🔸 Мастната тъкан пък не само също складира глюкоза, но и отделя два важни хормона – лептин и грелин. Лептин е хормонът, който ни казва, че сме сити, а грелин активира сигналите на глад.
🔸 Черният дроб складира глюкозата, тоест когато кръвната ни захар е висока – това се случва благодарение на инсулина.
НО! постоянно високите нива на кръвна захар стимулират постоянното производство на инсулин. Това пък кара яйчниците да призвеждат повече тестостерон, което може да доведе до проблеми с цикъла, хормонално акне и т.н.
Обратното също не е добре – когато кръвната захар падне твърде рязко и не се храним, глюкагонът стимулира складираната глюкоза да се използва за енергия. Но в един момент тя се изчерпва. Тогава се появяват стресовите хормони адреналин и кортизол, които карат тялото да започне да произвежда енергия от невъглехидратни източници (протеини и мазнини), тоест започва да разгражда собствените ни тъкани и органи.
Това е невероятна способност на тялото, но не е оптимална, защото …
🔸 претоварва черния дроб, а той има друга работа – детоксикация, конвертиране на тироидни хормони и т.н.
🔸 стресовите хормони увеличават възпалението в тялото и изразходват минералните запази (особено магнезий)
🔸 може да загубим мускули
🔸 хипогликемията (ниска кръвна захар) е често причината за повечето проблеми с щитовидната жлеза, надбъбречните жлези, хормоните и възпалителните процеси
! следователно е важно кръвната ни захар да е регулирана, без резки спадове и пикове. Как да поддържаме метаболитната функция на тялото?
🔸 да се храним в рамките на 1 час от събуждането*
🔸 всяко хранене да съдържа протеин, въглехидрат и мазнини и да е на всеки 3-4 часа
🔸 разнообразни храни, богати на витамини, антиоксиданти и минерали
* когато спим тялото разчита на запасите от гликоген, съответно сед като се събудим трябва да запълним тези запаси. Гладувайки или спазвайки фаст с часове, това стресира още тялото.
А когато клетките ни са резистентни към инсулин, те не могат да си набавят нужната захар. Тоест кръвната захар остава висока, а клетките „гладуват“ за глюкоза. Да намалим въглехидратите може да помогне краткосрочно, но в крайна сметка първопричината е там.
Кръвната захар може да е висока, дори без да сме се хранили с часове – тялото я произвежда.
Това може да се промени като балансираме кръвната захар и регулираме храненето 🙌🏻