Бавно хранене? А, не преяждане и хранене от скука. Една много подходяща тема предвид ситуацията, в която се намираме. Скоро споменах, че стресът ни кара да се храним повече и да изпитваме реалнао чувство на глад. Как можем да го контролираме обаче без да изпадаме в другата крайност – преяждането. Binge eating или хиперфагия е преяждане, което е емоционално и често се предизвиква от стрес….в една или друга степен ни е познато, нали?
Започвам малко от малко по-далеч – хормоните на глада. Грелин и лептин.
Грелинът е чувството на глад. Той се произвежда в стомаха, регулира апетита и когато неговите нива са високи, изпитваме глад. Лептинът от друга страна ни показва ситост. Когато се храним, грелинът спада, а лептинът се увеличава (тоест от гладни ставаме сити). Те се променят пропорционално. Лептинът също зависи от нивата на мазнини в тялото – тоест чрез производството на лептин, тялото знае, че вече има достатъчно складирани мазнини. При нормални нива на лептин, мозъкът получава сигнали, че няма нужда да се складират допълнителни мазнини и да съхранява храната там, а може да я използва за енергия и за всички жизненоважни процеси в организма.
Когато хормоните сигнализират на мозъка, че сме сити, хранителните вещества се абсорбират и апетитът изчезва. Този процес обаче отнема около 20 минути, което означава, че при бързо хранене, значително объркваме тялото. Разбирате ме, нали? Когато сте толкова гладни, че изяждате огромна порция за 5 минути, знаете, че тя ви е достатъчна, но все още чувствате огромен глад….
Няма да ви обяснявам в много подробности как функционират хормоните, къде и как се синтезират, защото схващате основната им идея.
Защо е добре да се храним бавно и осъзнато в такъв случай?
- когато тялото не осъзнава, че е сито и храната „продължава да идва“, то започва да складира тези мазнини и така качваме килограми
- бавното хранене означава по-добро усвояване на храната и на всички витамини и минерали в нея
- по-добро храносмилане, защото даваме време на тялото
- без чувство на подутост, защото храната е добре сдъвкана и пропорционално приета, без да има излишен въздух
Как да постигнем всичко това?
- съвет номер 1 винаги е да дъвчем бавно и осъзнато. Замисляли ли сте се изобщо колко малко дъвчем? Повечето храни преглъщаме, а другите предъвкваме на две на три
- не чакайте да умирате от глад, защото тогава ядете по-бързо и по-неосъзнато. Много добре се познавате и знаете долу-горе кога огладнявате и в какъв диапазон се храните – бъдете подготвени!
- създайте си спокойна атмосфера, не гледайте филм, не правете още 5 неща, а се фокурайте върху храненето и момента, осъзнавайки какво се случва
- това води и до следваща точка – обърнете внимание на храната – бъдете благодарни, че имате храна, че се храните пълноценно, обърнете внимание на подправките, на вкусовете, на текстурите – осъзнайте момента и храната
Това ми напомня и за движението slow food – бавна храна, което е създадено в Италия. Основната идея е храната и нещата да се случват бавно и осъзнато. Темпото на живот да се забави и да се наблегне на качеството. Движението цели да запази местните традиции и да насърчава местните сортове и продукция. Колко хубаво, нали?