Днес ще си говорим на една интересна тема. Преди вече 4 години снимах кратък документален филм за захарта (Sugar Free), тогава си направих експеримент да спра да консумирам захар за 1 месец. Така започна и цялото ми здравословно хранене. За тези 4 години то мина през толкова много периоди и крайности. Мина през отказване на всякакви подсладители освен плодове. Мина през страх от въглехидрати, от мазнини, от калории…мина през отказ на всякаква захар, защото беше много „вредна“. За тези 4 години преминах през истинска метаморфоза – от десерти само с банани, до сега, когато използвам доста разнообразни подсладители и не ме е страх от захар. Търся качество и истински продукти – всичко е в ума и в нагласата. И в баланса ⚖️
Днес ви показвам някои от настоящите си любими подсладители и по няколко думи за тях:
1. Фурми – много обичам сладостта на фурмите и често ги използвам в десерти, те са супер богати на витамини и минерали (като магнезий, мед, желязо…) и са толкова сладки, че засищат всяко желание за десерт. Доста чето ги заменям със сироп от фурми.
2. Мед – абсолютно естествен продукт с безброй доказани свойства. Винаги имам домашен мед вкъщи и вярвам, че при него качеството също е супер важно – да няма добавена захар или глюкозен сироп. Може би знаете, че не е добре медът да се нагрява и че се превръща в захар и то токсична, така че е добре да е минимално обработен. Разбира се, винаги всичко има изключения – аз винаги приготвям любимите си меденки по Коледа и съм преценила, че тази топлинна обработка на меда не ми вреди. Медът е прекрасен подсладител за различни кремове например.
3. Кокосова захар – може би текущият ми фаворит. Тя е традиционен подсладител в Азия, където кокосовите палми са навсякъде. Извлича се от нектара на палмата, а не от самите кокосови орехи. Има карамелов вкус и освен това съдържа аминокиселини (цели 16!), витамини от група Б и доста минерали. Най-големият й плюс е, че има нисък гликемичен индекс – 35 (този индекс показва колко се покачва кръвната захар при консумация на дадена храна).
Между кокосов нектар и кокосова захар обаче, нектарът печели, тъй като е по-малко преработен. Не във всички десерти обаче течен подсладител върши работа. Кокосовата захар не е някаква супер храна или нещо, което трябва а присъства обезателно в храненето ви, но е доста по-добра алтернатива от другите видове захар. Подсладители без калории и със съвсем нисък ГИ са естествени подсладители като стевия и ксилитол.
Използвам кокосова захар във всякакви печива в момента – от бананов хляб до торти – любима ми е и успешно замества рафинираната захар в рецептите.
* говорейки за захар, много харесвам мусковадо (необработена тръстикова захар, която е супер лепкава и влажна), както и меласа, която пък има супер специфичен вкус.
4. Кленов сироп – много го обичам, но от горепосочените го използвам сравнително по-рядко, най-вече заради цената му. Намерила съм кленов сироп за около 10лв, въпреки че на повечето места е поне 16-17лв., което все пак е супер. Той се получава от сока на дървото клен. Обожавам аромата и вкуса му и най-често го използвам като топинг за палачинки и кремове или добавям от него в кремове за торти, защото отново има супер карамелов вкус. В Канада е супер популярен точно за палачинки. Има различни класове кленов сироп според цвета и съдържанието на захари и минерали.
Кои са любимите ви подсладители?
3 коментара
Здравей!
За Коледа искам да изненадам дядо си, който е диабетик, с някакъв домашно приготвен десерт. Искам да използвам подсладител, който не повишава много кръвната захар, но и да няма странични ефекти. Кокосовата захар подходяща ли е в случая? Ако не, според теб какво да използвам?
Добър вариант е ксилитол, който не покачва кръвната захар. Май него препоръчвам в този случай. Надявам се да се получи хубав десерт!
Еритритол. Защото като вкус е най-близо до захарта, а го няма пристрастяването към нея. И защото е естествен подсладител, който се получава се ферментацията на плодове и зеленчуци, т.нар. алкохолна захар. Той минава през храносмилателния тракт и не остава в кръвта и организма.