Може би сте чували, виждали или опитватвали кълнове? Ето повече информация за кълновете и интересна информацията от книгата Nourishing traditions!
Откриването на кълновете се преписва на Китай. Китайците покълвали боб мунг по кораби и го консумирали, за да избегнат скорбут. Инстинктивно са знаели, че витамин С е важен фактор. Разбира се, и на Запад това се е практикувало. Френски кулинарни книги имат рецепти за покълване на грах и т.н. Но модерните техники предотвратяват покълването и до нас не достигат покълнали не само бобови, зърнени, ядки и семена, но и брашна и тахани.
Процесът по покълване не само води до производство на витамин С, но и променя съставът и композицията по много наичини. Покълването увеличава съдържанието на витамини от група В, както и каротен! А по-важно – неутрализира се фитиновата киселина, която пречи на абсорбирането на минерали като калций, магнезий, желязо и други. Покълването също така неутрализира ензимните инхибитори. Тези инхибитори пречат и неутрализират на нашите собствени ензими в храносмислателния тракт. Въглехидратите, които могат да допринесат за газове, също се намаляват. Покълването неутрализира и алфатоксините – това е най-общо казано токсин. Също така – много ензими, които подпомагат храносмилането биват произведени.
Може да се използват за салати, сандвичи, ястия, допълнение към всичко!
Обаче! Прекаляването с тях също не е добра идея! Някои субстанции в тях, които не са толкова добри, се неутрализират при гответе или лека пара.
(информацията е от книгата Nourishing traditions)
Освен кълнове за директна консумация, е безкрайно важно да накисваме, покълваме или ферментираме ВСИЧКИ бобови, зърнени, ядки и семена (не само боба, да!)
Как ги правя?
Използвам буркан! Вариантите са:
- специален буркан за кълнове (има такива с метални и с пластмасови капачки) – намирам ги за най-удобни (пример)
- обикновен буркан – лично мнение е, че е по-подходящ за големи семена тип грах, а не броколи
- комбинация: да си купите само капачка и да използвате обикновен буркан
Семената се накисват в студена вода, най-често за 8-12 часа, а след това по няколко пъти на ден се мокрят и измиват – важно е да не остава вода, за да не мухлясат, заради това повечето буркани стоят наведение, за да се изтичат. След няколко дни са готови!
Най-често на самите опаковки със семена пише време за накисване и колко време отнема покълването. Най-често си вземам семена от Зоя, понеже ще ме попитате. Предпочитам да купувам био семена между другото. 🙂
Почти всичко може да се покълне! Някои обаче образуват желе, например рукола, лен, чия и т.н., тоест методът с буркан не работи.
Ядки като орехи, които са премахнати от обвивката не могат да се покълват, но е добре да се накиснат за неутрализиране. Кълновете люцерна може съдържат токсична субстанция, както и може да причинят възпалителни състояния.
Подари вероятност от патогени, мухъл и т.н., трябва да се мият добре и при нужда преминете термична обработка. Също така не всяка храносмилателна система би приела лесно сурова храна, така че при компрометирана такава, се фокусирайте върху готвени ястия. Кълновете са потенциално опасна храна, именно заради развитието на бактерии заради влагата.
На снимките виждате репички, грах, боб мунг, броколи.
Кълнове
Оборудване
- буркан за покълване
Съставки
- семена за покълване
Начин на приготвяне
- Накиснете семената според инструкциите на опаковката
- Измивайте по няколко пъти на ден като изцеждате добре
- Когато са готови, съхранявайте в хладилник