Харесвам суровите торти, но не винаги харесвам тежкия ядков крем, най-често от кашу. Точно поради тази причина преди време създадох суровия чийзкейк, а от няколко месеца най-любимата съставка в кухнята ми е кокосово мляко от кен. То е перфектно за кокосова сметана за торта, както и за здравословния крем, който се превърна в любима закуска, когато искам да разнообразя яйцата.
Тази торта е за любителите на стегнатия и леко желиран крем, въпреки че тази “характеристика” може да се промени и тортата да стане още по-кремообразна, ако желатинът или агарът се намали. Харесвам я, защото е с приятен шоколадов вкус, а всъщност няма какао – тук тайната съставка е рожков, който освен какаовия привкус има и лека сладост. Рожков е алтернативата на какаото (което е алерген) и често се дава на малки деца.
Захарта не е проблемът, а как тялото я използва…
Доста хора избягват изцяло въглехидратите, а захарта е станала „дявол“.
А, всъщност въглехидратите са най-ефективният и бърз източник на гориво за тялото – глюкоза=енергия.
Избягвайтеки въглехидратите, избягваме лесно достъпната енергия. Тялото разчита на протеини и мазнини за гориво. Което е „механизмът за оцеляване“, който се отключва главно при … стрес.
Метаболизмът се забавя, за да може да отговаря на енергийните нужди на тялото.
🔸 Черният дроб складира глюкоза под формата на гликоген (=запас за тялото). При липса на въглехидрати, черният дроб синтезира глюкоза от протеини и мазнини чрез процес, наречен глюконеогенеза (глюко = глюкоза, нео=нов, генеза=създаване).
🔸 Глюконеогенезата разчита на стресовите хормони кортизол и адреналин, разграждайки мускули, органи, тъкан, мазнина и т.н., изпращайки ги в черния дроб, за да се превърнат в глюкоза (енергия). Здравият черен дроб складира глюкоза при прием на захар, а при нейната липса, разчита на стресовите хормони.
🔸 Черният дроб има нужда от глюкоза, за да превръща хормона T4 в T3 – това е активният хормон на щитовидната жлеза, а тя отговаря за метаболизма!
🔸 В дългосрочен план това води до забавен метаболизъм, хипофункция на щитовидната жлеза, повече стрес и възпаление. Да, може да създаваме енергия от протеини и мазнини и тялото ГО ПРАВИ ежедневно. Но когато го караме да го прави умишлено, забавяме метаболизма.
А СЛЕД това? След като върнем въглехидратите в храненето си, те често се складират като мазнини и черният дроб използва каквото може. Качваме килограми, създават се проблеми с кръвната захар, храносмислането и т.н. …. това с най-прости думи означава, че въглехидратите не са проблемът, а как тялото ни ги използва. Съответно не дебелеем от тях, а просто не ги оползотворяваме правилно.
* в този пост не става въпрос, че трябва да се консумира рафинирана захар, а се коментират въглехидратите като един от трите макронутриента. Те се съдържат в много от зеленчуците, плодове, кореноплодни и т.н.
А сега е време за 🍫🍰 Сурова шоколадова торта БЕЗ ядки 🍰🍫 Кокосов крем с рожков + хрупкава шоколадовата глазура 👌🏻
Чуфа – ядките, които не са ядки
Преди години в чужбина (Малта и Испания) съм виждала на много места така прословутите tiger nuts, познати още като земен бадем или чуфа. Опитвала съм дори сурови десерти с тях. И така до преди няколко месеца, когато разбрах, че всъщност и в България има такива. Открих страницата Tigernut Bulgaria във Facebook и бях супер развълнувана да си поръчам от продуктите им. Предлагат белени и небелени ядки, брашно от тях и също така тахан, който е смесица между лешници и чуфа и се произвежда от Омайно сладко. Таханът е просто уауу! Обожавам лешников тахан и този е невероятен.
Харесвам повече белените ядки – те са някак по-меки и деликатни. И двата вида могат (даже е препоръчително) да се накисват и стават някак по-хрупкави и не толкова твърди, но на мен ми харесват без да са накиснати и ги държа в колата и в чантата си като снак. Пакетите са по 1 килограм и стигат за доста дълго време, ако като мен обичате да имате снак за критичните моменти. Белените ядки са доста по-меки и цялостно и двата вида имат лек кокосов вкус, който е супер приятен. Не кокосов, но по-скоро усещането за кокосови стърготини – знаете какво е.
Тигровите ядки са всъщност грудки, а не ядки. Малко повече информация, директно от вносителя:
“Чудесен пребиотик, подходящ за веган диети. Без алергени и високо съдържание на фибри. Естествените захари в тях придават приятния им сладък вкус без нужда от подсладител. Регулира кръвната захар. Високото съдържание на калий спомага регулирането на кръвното налягане. Богат на езними като амилаза, липаза и каталаза, те спомагат развитието на добрите бактерии и подобряват храносмилането. Ядките съдържат още много полезни хранителни вещества, фибри, калций, натрий, магнезий, фосфор, желязо, мед и цинк. Добър източник на влакнини, въглехидрати и полезни мазнини.”
В тази рецепта може да ги замените с ядки по избор или овесени ядки, за да постигнете добра консистенция за основата. Използвам ги, защото са хрупкави, с приятен и различен вкус и най-вече не са алерген като останалите ядки.