Този десерт е за любителите на наситения шоколадов вкус – много, много шоколадов! Представям ви го във вариант с фъстъчен тахан с парченца (crunchy), но разбира се, фъстъченото масло може да замените с друг тахан по избор. Той буквално се разтапя в ръцете ви, а душата ви ще се рее из шоколадовите вкусове. Това е фъстъчен фъдж!
Признавам, че не съм най-големият фен на фъстците и ако трябва да си избера тахан, няма да посегна първо към фъстъчения, ноооо .. знам, че има толкова много фенове, че решавам да му дам шанс понякога. Май харесвам повече много кремообразните фъстъчени масла. Важно да е гледате да нямат захар и добавени мазнини.
Преди да ви разкажа за това малко шоколадово чудо, не мога да не попитам – знаете ли, че фъстъците не са ядки, а са бобови растения? Точно като боба, лещата, соята и т.н. Те обаче са доста богати на протеини ( и мазнини) като другите бобови растения. Предполагам знаете как изглеждат фъстъците и че растат по 2 в обвивка.
Като и другите бобови растения обаче, те могат да предизвикат подуване и газове. Те са алерген също така и са сравнително трудно смилаема и тежка храна. Не при всички хора бобовите предизвикват газове, но заради фибрите и сложните въглехидрати, не всяка храносмилателна система ги “харесва”. Изводът е да имате едно на ум и да наблюдавате как реагира тялото.
Сега се връщам към този фъстъчен фъдж. Фъдж е американски десерт, който има кремообразна консистенция. В моята рецепта предлагам да го съхранявате във фризер, което е голям бонус – тъй като може да издържи много дълго. А, когато искате, директно изваждате и хапвате – толкова е мек и добър като консистенция.
– 6 – 10 МАЙ | ШОКОЛАД –
2 коментара
Фъджът от снимките изглежда страхотно! Рецептата е запазена и ще я пробвам. Както и при браунитата, fudgyness е най-тачената консистенция.
Фъстъченото масло за мнозина е супер на вкус. Мен ме притеснява рискът от афлатоксини, тъй като изпичането не е гаранция за убиването на токсина, Диагностицирането на токсикоза също е трудно. Вярно, че сериозните здравни последици идват след редовна употреба на заразени ядки и зърнени храни, но не е ясно как би повлияла и не толкова честа консумация. От едно хапване едва ли ще навреди, но пък кой знае как един организъм би реагирал. СЗО препоръчва избор на местно отгледани храни. Може би известна алтернатива е да се ползват български фъстъци (макар и по-дребни от американските) за направата на фъстъчено масло с блендер. И това се отнася за ключовите за суровите и веган рецепти бадем (обикновено е американски), кашу (обикновено е индийско) и др. Поне такива предлагат на едро в Булгарплод. Изобщо… отвсякъде дебнат рискове. Плаши ме това, че тези рискове засягат храни, които маркетинговата индустрия представя за „суперхрани”, и така нищо-неподозиращи хора могат да приемат подобни храни ако не ежедневно, то ежеседмично.
Много благодаря за полезната информация! Абсолютно е така … най-добре би било да се използват максимално местни продукти, но за жалост неща точно като ядки рядко са български. Американските бадеми са по-евтини от българските. Поне орехи имаме. За кашуто – него няма как да го отглеждаме, за жалост. За печенето на фъстъците не съм добре запозната, но може би зависи от температурата и от изходния продукт отново. Но да, отровата е в дозата – от малко нищо няма да стане със сигурност.