През февруари 2020г прекарахме 3 седмици в Азия, посещавайки 3 държави. В тази част ще разкажа за първата ни спирка Тайланд – Банкок и Пукет.
- Организирахме пътуването си сами, без агенция. Самолетните билети купихме на промоция от Qatar Airways 6 месеца по-рано. Полетът ни беше София – Доха – Банкок.
- Виза – ако ще прекарате по-малко от 15 дни в Тайланд, може да си вземете visa on arrival на летището. Когато ние пътувахме беше безплатна, но проверете, тъй като скоро ще е платена. Нужно е да си носите паспортна снимка 4х6см и да попълните формуляр. Всичко се случва доста бързо, вземат пръстови отпечатъци и удрят печат в паспорта.
Възможно е да я изкарате и предварително в София, но това се заплаща // ако сте за повече от 15 дни, трябва да я изкарате предварително. - Пари – валутата е тайландски бати – TBH и обменихме предварително от България в Tavex, но може да смените и директно на летището – носете си долари, евро или австралийски долари.
- Ваксини – не сме си правили никакви, няма задължителни
- Какво да носим?
– удобни, леки и летни дрехи – изключително горещо и лепкаво е
– шапка
– лекарства (особено за глабоволие, корем, повръщане и т.н. – подсигурете се)
– слънцезащитен крем (50ти фактор!)
– репелент за насекоми - Интернет – купихме си SIM карти с интернет на летището. Имаха някаква огромна промоция за 130GB за 35лв и го използвахме за hot spot. Каквито и цени да хванете – не е скъпо, особено за 7-10 дни е напълно нормална цена.
Банкок. Някъде прочетох, че те поглъща. Надали мога да го опиша по-добре. Смесица от миризми, смесица от чувства, смесица от енергия. Забързан, луд, див, странен, неочакван, много хаотичен, развратен…и някак спокоен, отдалечен, тих по своему.
Вървиш и усещаш ту много силна миризма на храна, ту на канали и мръсотия, ту на плът, на пържено, на сладко, на боклук. После правиш две крачки и си в поредния храм, където сякаш цари спокойствие. Поздравяват те, събуваш се, влизаш…открива се нов свят – някак по-дзен от всичко, което познаваш. Има от всичко. По много.
Банкок наистина има всичко и за всеки – има каквото пожелаеш. Май така си представях Азия. Градът толкова те обвзема, че сякаш си бил тук със седмици. Всеки квартал със своя различен чар и емоция.
Една от темите, по които много ми се искаше да открия повече информация преди да заминем, беше именно в кой квартал да си изберем хотел. Все пак това е много важно за придвижването. От летището има директна линия на метрото, която отива до центъра (последна спирка Phaya Thai). Хотелът ни се намираше в Ratchathewi (това беше и най-близката спирка на метрото до нас).
Метрото обаче не се движи из старата част на града (до дворците и храмовете) и всъщност не е много оптимално. Какви са вариантите за транспорт?
- Метро – има подземно и надземно метро, билети се купуват от машини. Вътре е изключително студено и ако ще пътувате по-дълго, не забравяйте да си вземете жилетка или шал
- Автобуси – не сме ги използвали нито веднъж и винаги изглеждаха претъпкани
- Tuk-Tuk – колоритните отворени “таксита” или триколки. Карат като луди, духа вятър и мръсотия върху теб, а като цени са по-високи от другите таксита, но пък са емблематични. Няма начин да вървиш по улиците в Банкок и някой да не подвиква след теб “тук-тук”, предлагайки ти транспорт.
- Grab – това беше нашият избор. Grab са таксита на принципа на Uber – поръчваш през приложение, виждаш маршрута, номера на колата, шофьора и плащаш онлайн с карта след като слезеш. Тук е важно да им напомняте да приключат пътуването, когато слизате, за да не ви таксуват повече после. Тези таксита ни излизаха съвсем малко по-скъпи от метрото (за двама), а бяха изключително удобни. Използвахме тях + вървене пеша
Като цяло сме доволни от местоположението на хотела, успявахме да се придвижим лесно из града, до нас имаше много заведения и молове. Все пак смятам, че няма нужда да отсядате много по-далеч от квартала Sukhumvit, тъй като само ще се отдалечите от всичко.
Съветвам ви да си вземете хотел със закуска, защото ние смятахме, че няма как да няма хиляди неща за ядене в Банкок, но не бяхме съвсем прави. По street food щандовете има главно панирано и пържено пиле, странни храни, а в типичните заведения ядат супа за закуска. Разбира се, може да намерите много плодове, както и някои европейски кафета, където със сигурност има сандвичи, разбира се. Аз няколко пъти заложих на тайландски омлет, което се приближаваше най-много до типичната ми закуска. Ако покрай хотела ви има някое кафене, то тогава няма да имате проблем, но най-вероятно въпреки всичко, закуска в хотела ще е най-изгодно и удобно.
- GRAND PALACE + EMERALD BUDDHA
Може би най-известната забележителност в града е именно кралският дворец. Билетът е сравнително скъп, но няма как да се пропусне, а красотата е наистина неописуема. Дворецът е точно всичко, което сме си представяли за Тайланд като архитектура и изкуство.
Входът е 500 бати или около 28 лева, което включва двореца, храма на изумрудения Буда + два музея. ВАЖНО! Не може да влезете в комплекса, ако ви се виждат краката и раменете – тоест без поли, рокли и потници! Ако не си носите дрехи, пред двореца продават много поли и панталони с тайландски шарки със слончета. Ако ще си купувате, вземете от жените, които продават отвън, а не от касата на комплекса. Ще ги познаете по репликата “лон пеен” или long pants, произнесено с тайландски акцент. Това за дългите панталони и покрити рамене (с жилетка или шал) важи за всички храмове, макар че на някои места са по-либерални.
- WAT PHO или храмът на полегналия Буда
Намира се точно до Grand Palace, така че задължително ги съчетайте. Статуята на полегналия Буда е 46 метра дълга и е доста впечатляваща, въпреки че не можеш да я погледнеш отдалеч. Освен дългите дрехи, другото типично за храмове е, че трябва да се събуеш преди да влезеш. Най-често има найлонови торбички, в които да си носиш обувките.
- WAT PHO или храмът на зората
Намира се от другата страна на реката. Може да я прекосите с “ферибот” или лодка. На самия кей (такива има много) продават билети за някакви стотинки, но нас ни качиха без да платим, защото буквално лодката тръгваше. Храмът на зората е изключително красив. Тези 3 храма са задължителните според мен, а освен тях в целия град е пълно с други храмове, които може да срещнете дори случайно.
- Други храмове – Wat Saket – златния връх | Wat Chakrawatrachawat – малък храм, в който може да видите крокодили в двора | Wat Traimit – най-голямата златна статуя на Буда (5,5 тона)
* wat означава “храм” - KHAOSAN ROAD – една от емблематичните улици в града – цялата е в малки магазинчета за дрехи и сувенири, но е доста култова, така че определено препоръчвам да минете по тази уличка и да усетите още от града.
- NANA – говорейки за емблематични квартали и улици, не може да не спомена Nana и квартала Sukhumvit – безкрайно оживено място, пълно с барове и кафета. Nana Plaza е именно известен бар и сграда, която описва себе си като “worlds largest adult playground”. Nana e кварталът на “червените фенери” в Банкок.
- CHINATOWN – говорейки за квартали, просто НЯМА КАК да пропуснете китайския квартал. Той е най-големият в света и вътре е … ЛУДНИЦА! Огромен покрит пазар с хиляди стоки … буквално като колхозен пазар. Изключително колоритно и нещо, което трябва да се види. Извън покритата част, е пълно с всякакви щандове с храна и странно изглеждащи неща. Меко казано има много “китайски боклуци”, но задължително си отделете няколко часа за Chinatown.
- ПАРК LUMPINI – един от големите паркове в централната част на града … тук ни напомня на Central park, да. Изведнъж избягваш от лудницата и си в голям зелен рай. Паркът е наистина доста голям и много красив – приятно е да се отдъхнете там.
- ПЛАВАЩИ ПАЗАРИ – едно от емблематичните неща в града и в Азия като цяло. Най-известният плаващ пазар се нарича Damnoen Saduak, но се намира на около 2 часа път извън Банкок. Има още няколко големи и много туристически. Ние не успяхме да се организираме да отидем до тях, но и не съжаляваме много, тъй като четох, че са много туристически и всичко е твърде скъпо и изкуствено. Но пък според мен си заслужава да се види, защото е нещо много мащабно. Може да си купите предварително билети за организирана екскурзия до там.
Ние отидохме до Taling Chan, който е значително по-малък, но пък беше доста автентичен – возихме се на лодка, ядохме риба, която готвят на лодка в канала и изобщо си прекарахме няколко хубави часа. (стигнахме там с такси от Grab).
Другият много известен пазар е Maeklong market, през който преминава влак! Да, правилно прочетохте. Отново е на 50-60км от града. Влакът преминава няколко пъти на ден през самия пазар – точно където се продават стоките и е доста колоритно да се наблюдава. - НОЩНИ ПАЗАРИ – това за пазари, които отварят по тъмно и работят и до късно през нощта. Такива има на много места из града – някои по-малки, други по-големи. Тук ви съветвам някоя вечер, когато се разхождате, да проверите в Google къде около вас има такъв пазар и да се разходите натам.
– храна –
Тайландската кухня е нещо неочаквано, вълнуващо, любопитно и ново. Признавам, че дойдох с големи очаквания и любопитство, убедена, че ще се влюбя в храната. Разбира се, като всяко нещо – част от нея ми хареса, друга не. Кухнята е изпълнена с всевъзможни вариации на ориз – той е гарнитура към всяко ястие, както и оризовите нудъли, които използват като основа на различни ястия (Pad Thai). Добавят щедро зеленчуци към всичко, което много, ама много ми хареса – независимо колко малко или потресаващо беше мястото, винаги ги виждахме как режат зеленчуците точно след като сме поръчали. Към почти всичко добавят и тофу, морски дарове или някакво месо.
🥫 частта, която не ми хареса, беше очаквана – всевъзможните сосове и неясни съставки. Единственото нещо, което може да ме притесни, да не знам какво има в храната ми 😄 нооо, откриването на нови култури е точно това – да опитваш, да не мислиш, да си тук и сега. Почти всичко има соев сос, рибен сос и разни пасти като такава от сушени скариди.
🥬 освен че зеленчуците са пресни и разнообрази (китайското зеле е много приятно хрупкаво), сервират всичко с кълнове, лайм и стръкове пресен лук. Подправките са разнообразни и наистина ароматни – някак непознати за нашите вкусове. Всичко има лимонена трева, която е мноого вкусна, кориандър, джинджифил …
🍍плодовете – божествени, уникални, различни….има си причина плодовете тук да са на такава почит – разнообразието е огромно, растат тук и са истинска комбинация от цветовете на дъгата – от ярко жълто, през наситено розово до искрящо зелено. Мангото е толкова сладко, че след първата хапка разбираш, че нашето в България за нищо не става. Да ядеш плодове на мястото, където растат, е прекрасно изживяване.
👩🏼🍳 хигиената – такава няма 😄 радвам се, че не видяхме плъхове и хлебарки в Банкок, защото ни бяха предупредили, че с такива е пълно. Единствената разлика между уличната и “ресторантската” храна е, че на второто не виждаш кухнята. Често мият чиниите в леген с маркуч на земята. Всичко се пипа с ръце, често са боси. Видяхме хора, която спят по земята или върху щанда с храна и тн. Всичко тук е go with the flow – впускаш се във въртележката и просто действаш.
🇺🇸 Това, което най-много ни затрудняваше беше, че почти никъде не пише на английски какво продават. Така веднъж си купихме огромно скариди, а то се оказа, че са рулца от раци под формата на скариди. Морските дарове са всевъзможни и част от рибите и мидите не ги разпознаваме изобщо. Почти навсякъде има някакви кренвиршчета и шишчета от месо, които пекат на скара, но отново са люти.
🔥 тук всичко е spicy … “little bit” както казват те, а аз успявам да изям само една хапка хахах
🥥 на всяка крачка продават млади кокосови орехи за пиене и често използват кокоса и като съставка. Като в класическата супа Tom Yum, която е много вкусна и с кокосово мляко – в нея плуват разни скариди, лимонова трева и щедри парчета чили…какво повече да иска човек?
кокосов орех супа Tom Yum
😖 стомашни проблеми? Не, нито веднъж. Тук е люто, а всичко е печено на висока температура – няма от какво да се притесняваш спрямо сурова храна. Честно очаквах да ме боли коремът и сме се подготвили с всякакви лекарства (имам такъв опит с Мароко от миналата година). Оказа се обаче, че въпреки че 100% съм яла странни сосове и комбинации (без дори да разбера), се чувствам абсолютно комфортно 🤞🏻
🍤🥟 има много дълбоко пържени храни, но аз лично наблягам на зеленчуци + морски дарове или тофу. Не съм фен на пърженото и на сладко-киселите сосове, но тук наистина има за всекиго по нещо. Склонна съм да опитам уж странните храни тук като скакалци и скорпиони, но не съм видяла … или съм била твърде шокирана от пазарите, за да ги забележа.
🥭🍚 освен популярната супа и нудъли, тук навсякъде има и mango sticky rice – десерт със сладък лепкав ориз (glutinous rice) и манго. Зад всеки ъгъл те дебнат ананаси, джакфрут и кокосови орехи 🥥🍍
манго целият плод Jackruit плод Jackruit
Durian е плод, който е забранено да се изнася от Тайланд и мирише меко казано на казал. Можете все пак да купите различни пакетирани десерти с него – чипс, бонбони, шоколади и т.н. За сметка на това, навсякъде продават джакфрут и манго.
Джакфрут е от семейството на хлебноот дърво и е много вкусен плод. С него се прави и вегетарианско “дърпано свинско”, тоест често го използват в солени ястия.
– ресторанти –
- Raan Jay Fai е класика за Банкок. “Ресторантът” или по-скоро мястото за хранене е получило 1 звезда в Michelin Guide за 2018г. Придобива огромна популярност след това. Jay Fai е на 75 години и всеки ден е в ресторанта. Приготвя всичко в wok тиган на дървени въглища и носи огромни ски очила, за да я предпазват. За да посетите ресторанта, трябва да отидете рано сутрин, за да се запишете в листа на чакащи. След това в 13:30ч заведението отваря и започват да викат записаните подред. Може да влезете и в 19ч вечерта… Най-известното нещо в менюто е crab omelette – омлет с рак, който струва около 60лв, което е в пъти по-скъпо от всяка улична храна, която ще откриете в Тайланд.
Ние не успяхме да посетим заведението, защото нямахме цял ден, който да посветим на това, но пък някоко пъти минахме, за да видим култовата жена. Личи си, че й е страст и удоволствие. - Thipsamai се намира буквално до Jay Fai. Няколко пъти бяхме чели, че там е най-добрият pad thai в Банкок и решихме да отидем и да опитаме. Pad Thai е класическо тайландско ястие с оризови нудъли, най-често със скариди (може да е и с месо) и уникален сос от рибен сос, соев сос, тамаринд, лимонова трева и т.н. + солидно количество stir fry зеленчуци. Отивайки там, с изненада открихме, че също има огромна опашка. Чакахме около 40 минути, за да влезем. Заведението е доста голямо и ние бяхме на втория етаж. Дадоха ни менюто и минута по-късно вече чакаха да ни вземат поръчката – навсякъде в Тайланд, мигът, в който седнеш и сервитьорът решава, че знаеш какво ще поръчаш и просто стои и чака, което е доста досадно честно казано.
Ние си поръчахме 3 неща – все пак бяхме чакали толкова дълго, беше редно да опитаме повече храни. Най-известното е superb pad thai – обвит в много тънък слой омлет с олио от скариди. Поръчахме още 2 вида, но този определено беше най-вкусен. За 3 порции + 2 води, платихме около 18 лева, което беше наистина уау! Това е едно от must заведенията в Тайланд.
- Ethos – ако като мен харесвате готини заведения, това вегетарианско местенце е добро попадение. Намира се точно зад Khaosan Road. Събуваш се, за да влезеш, а вътре има страхотни здравословни прочити на азиатски ястия. Сами приготвят комбуча (ферментирала напитка) и атмосферата е много хубава. Опитах тофу със зеленчуци и класическия десерт mango sticky rice.
ПУКЕТ
Пукет е един от известните и туристически острови в Тайланд. Прекарахме там 3 дни.
– хотел & транспорт –
Бяхме отседнали в Phuket town и това беше отправната ни точка за почти всичко. Мислехме, че няма нужда да сме на крайбрежието, но сега бих ви посъветвала да сте на някой от плажовете като Kata.
Взехме скутер под наем (по-малко от 10лв на ден) и се придвижвахме с него навсякъде. Движението е обратно и очаквахме, че ще е по-“страшно”, но всъщност беше много приятно и лесно.
– плажове –
Плажът, който ни хареса най-много и където прекарахме почти цял ден е Kata Noi – сравнително малък плаж, но с много чиста вода и хубав пясък. Доста голяма част от плажовете са замърсени заради туристите.
– остовите Phi Phi –
И ние като всички туристи, бяхме леко затруднени в началото, за да разберем и решим как да отидем до известните острови Phi Phi. В крайна сметка бяхме на организирана екскурзия за почти цял ден, която спираше на няколко места – кратък шнорхелинг във водата, гледка към Maya Bay, където е сниман The Beach, но в момента не се допускат хора, тъй като е много замърсен и разбира се, островите Phi Phi, където имахме няколко часа и включен обяд на бюфет. На връщане спряхме и на малък остров, който отговаряше напълно на представите ми за безлюден и самотен остров.
Организираната екскурзия беше доста забързана и някак нямахме достатъчно време. Особено на фона на факта, че цялото ни пътуване не беше с организация.
Може би е по-добър вариант да се спазарите с някой лодкар и да ви закара до островите, където да прекарате повече време и да се насладите на хубав плаж, защото организираните екскурзии са претрупани и сравнително скъпи, но пък виждаш няколко неща и ако разполагаш с повече време, може после да подбереш къде да се върнеш. Имат си и плюсове и минуси.
В Пукет видяхме и другата забележителност – Bid Buddha – огромна статуя на Буда в средата на острова. Входът е безплатен, а гледката много хубава.
Друго красиво място е гледката Phromthep Cape, която е в южната част и определено препоръчвам да наблюдавате залеза там.
Bid Buddha Bid Buddha Phromthep Cape Phromthep Cape
ОЩЕ
- Вътрешните полети бяха с нискотарифни компании и само трябваше да си доплатим за багаж, иначе са изключително евтини. В Банкок има 2 летища, така че внимавайте от кое излитате.
- Сериозно … мажете се със слънцезащитен крем – слънцето е много силно, а ние изгоряхме и се обелихме по няколко пъти.
- Опитайте традиционния тайландски масаж – ние го направихме в хотела, но навсякъде по улиците има салони и жени, които те привикват.
- Отношението към туристите е доста добро, но и комерсиално – осъзнават, че чрез туристите печелят пари и постоянно някой ти предлага нещо и иска да купиш.
Тайланд беше една огромна сбъдната мечта, която изживях с всяка клетка и с всеки миг. Напълно тук и сега. И напълно в непознатото, неразбираемото, различното. Защото Тайланд няма общо с Европа. И признавам за първи път изпитах така наречения културен шок и не знаех къде се намирах първия ден.
Ако имате други въпроси или съм пропуснала нещо, ще се радвам да отговоря в коментар 😉